صفحه اصلی > درباره ما > استان بوشهر > معرفی استان بوشهر 

معرفی استان بوشهراستان‌ بوشهر با مساحتي‌ در حدود 23168 كيلومتر مربع‌ در سواحل‌ جنوبي‌ ايران‌ واقع‌ شده‌ است‌. از شمال‌ به‌ استانهاي‌ خوزستان‌، كهكيلويه‌ و بويراحمد، از مشرق‌ به‌ استان‌ فارس‌، از جنوب‌ شرقي‌ به‌ استان‌ هرمزگان‌ و از جنوب‌ و مغرب‌ به‌ خليج‌فارس‌ محدود است‌. جمعيت‌ اين‌ استان‌ طبق‌ سرشماري‌ آبان‌ ماه‌ سال‌ 1385 برابر 886،267  نفر مي‌باشد. تقريبا تمام‌ مردم‌ اين‌ استان‌ به‌ زبان‌ فارسي‌ و با لهجه‌هاي‌ محلي‌ صحبت‌ مي‌كنند. برخي‌ از اهالي‌ جزيره‌ شيف‌، بنادر كنگان‌ و عسلويه‌ نيز به‌ زبان‌ عربي‌ سخن‌ مي‌گويند.
 براساس‌ مطالعات‌ باستان‌شناسي‌، سابقه‌ تاريخي‌ اين‌ استان‌ به‌ زمان‌ تمدن‌ عيلام‌ برمي‌گردد. مقاومت‌ مردم‌ اين‌ استان‌ و دليرمردان‌ دلواري‌ در مقابل‌ نيروهاي‌ بيگانه‌، خاطره‌اي‌ به‌ ياد ماندني‌ در اذهان‌ مردم‌ ايران‌ است‌. اين‌ استان‌ بيش‌ از 600 كيلومتر مرز دريايي‌ دارد كه‌ از بعد سياسي‌، نظامي‌ و اقتصادي‌ بسيار با اهميت‌ است‌.

استان‌ بوشهر به‌ عنوان‌ يكي‌ از استانهاي‌ بسيار مهم‌ و استراتژيك‌ كشور تاكنون‌ توانسته‌ است‌ گام‌هاي‌ بلندي‌ را در مسير توسعه‌ بردارد. توسعه‌ صنعتي‌ شامل‌ صنايع‌ دريايي‌، صنايع‌ سيمان‌، صنايع‌ مختلف‌ نفت‌ و گاز و پتروشيمي‌، صنايع‌ انرژي‌بر و صنايع‌ مختلف‌ توليدي‌ در قالب‌ 8 شهرك‌ صنعتي‌ و منطقه‌ ويژه‌ اقتصادي‌ تجاري‌ و صنعتي‌ بوشهر و رونق‌ تجارت‌ و بازرگاني‌ از طريق‌ گمركات‌ استان‌، رشد سرمايه‌گذاري‌ و افزايش‌ چشمگير تعداد واحدهاي‌ صنعتي‌ و توليدي‌، توليد و صادرات‌ 60 درصد ميگو و 14 درصد خرماي‌ كشور، اجراي‌ بزرگترين‌ و طولاني‌ترين‌ پروژه‌ انتقال‌ آب‌ از سد كوثر و عبور آن‌ از سرتاسر استان‌، احداث‌ پست‌هاي‌ مختلف‌ برق‌ و ايجاد نيروگاه‌هاي‌ متعدد در نقاط‌ مختلف‌ استان‌، بهسازي‌ و توسعه‌ خطوط‌ انتقال‌ برق‌ فشار قوي‌ و متوسط‌ در همه‌ نقاط‌ استان‌، اجراي‌ خطوط‌ 20 و 56 اينچ‌ انتقال‌ گاز براي‌ مصارف‌ خانگي‌ و صنعتي‌، توسعه‌ و بهسازي‌ راه‌ها به‌ويژه‌ ايجاد آزادراه‌ بويژه‌ آزادراه‌ بوشهر ـ عسلويه‌ و بوشهر ـ كنار تخته‌ و شروع‌ بخش‌هايي‌ از مسير بوشهر ـ خوزستان‌، ايجاد و توسعه‌ شبكه‌ ارتباطي‌ و مخابراتي‌، ايجاد زيرساخت‌هاي‌ لازم‌ براي‌ سرمايه‌گذاري‌ در شهرك‌هاي‌ صنعتي‌ و منطقه‌ ويژه‌ اقتصادي‌، تجاري‌ و صنعتي‌ بوشهر، غني‌سازي‌ ذخاير دريايي‌ و توسعه‌ و كيفي‌سازي‌ نيروي‌ انساني‌ استان‌، همه‌ از اراده‌ قاطع‌ دولت‌ و مديران‌ كارآمد استان‌ مي‌باشد كه‌ تاكنون‌ در كنار زيرساخت‌هاي‌ گوناگون‌ فرهنگي‌، اجتماعي‌، اقتصادي‌ و زيربنايي‌ استان‌ صورت‌ پذيرفته‌ و يا در حال‌ انجام‌ مي‌باشد.بوشهر در گذر تاریخ

بوشهر در گذر زمان از جمله مناطقی بوده است که همیشه مورد نظر پادشاهان ایران بوده است، این استان بدلیل موقعیت ژئوپولتیک و استراتژیک خود همیشه به عنوان یکی از مهمترین مناطق بندری ایران بوده است. سابقه سکونت در استان بوشهر به عهد عیلامی ها و تمدن بین النهرین بر می گردد. در اوایل هزاره دوم قبل از میلاد سلسله عیلامیان بر مناطقی از ایران از جمله بوشهر حکمفرمایی می کرد و در زمان اردشیر بابکان شهر رام اردشیر در دو فرسنگی شهر بوشهر بنا نهاده شد که خرابه های آن هم اکنون بنام ریشهر معروف است.

در زمان ساسانیان شهر بندری سیراف در نزدیکی کنگان به عنوان یکی از مهمترین بنادر تجاری ایرانِ آن دوران به شمار می رفته است. کشتیرانی و بازرگانی در سیراف آنچنان رونق داشته است که بازرگانان این سامان، با چین تجارت داشته و کشتیرانان سیرافی به اسپانیا و انگلستان نیز سفر داشته اند.در مورد بندر بوشهر نیز باید گفت که دیرینه‌گی بافت تاریخی بوشهر، به دوره حکومت نادرشاه افشار بر می‌گردد که در آن هنگام با تأسیس پایگاه دریایی نادرشاه در خور شرقی بوشهر موسوم به خور نادری، بندر بوشهر از یک‌ روستای کوچک ماهیگیری به یک بندر مهم تبدیل گردید. «مادام دیولافوا» در سفر اول خود به بوشهر به کشتی‌هایی اشاره می‌کند که به احتمال قوی بازمانده کشتی‌های نادرشاه‌ بوده‌اند. ازآن تاریخ رونق و آبادانی آن ادامه یافت و در دوره زندیه به دلیل نزدیکی به پایتخت ایران در شیراز اهمیت این بندر دو چندان شد.

درسال 1254 انگلیسی‌ها به بهانه محاصره هرات توسط سپاه محمدشاه قاجار، شهر بوشهر و جزیره خارگ را به اشغال خود درآوردند که با مقاومت آیت الله شیخ حسن آل عصفور رو به رو شدند. با وقوع جنگ جهانی اول بوشهر بار دیگر شاهد جنگ و خونریزی شد و مردم این دیار با قامتی افراشته و به رهبری شهید رئیسعلی دلواری، شهید غضنفرالسلطنه برازجانی و زایرخضرخان دشتی و... سالها با استعمارگران نبرد کرده و جلوی پیشرفت آنها را گرفتند.شهرستان های استان بوشهر

جمعیت شهرستانهای استان بوشهر بر پایه سرشماری سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ خورشیدی (به ترتیب جمعیت سال ۱۳۹۵):

ردیف شهرستان مرکز جمعیت سال ۱۳۹۰ جمعیت سال ۱۳۹۵
۱ بوشهر بوشهر ۲۵۸٬۹۰۶ ۲۹۸٬۵۹۴
۲ دشتستان برازجان ۲۲۹٬۴۲۵ ۲۵۲٬۰۴۷
۳ کنگان بندر کنگان ۱۷۰٬۷۷۴ ۱۰۷٬۸۰۱
۴ گناوه بندر گناوه ۹۰٬۴۹۳ ۱۰۲٬۴۸۴
۵ دشتی خورموج ۷۷٬۵۳۰ ۸۶٬۳۱۹
۶ تنگستان اهرم ۷۰٬۲۸۲ 80،128
۷ عسلویه عسلویه ۷۳٬۹۵۸
۸ جم جم ۵۱٬۴۴۶ ۷۰٬۰۵۱
۹ دیر بندر دیر ۵۲٬۵۲۳ ۶۰٬۶۱۲
۱۰ دیلم بندر دیلم ۳۱٬۵۷۰ ۳۴٬۸۲۸


زیر ساخت های استان بوشهر

با توجه‌ به‌ اهميت‌ استراتژيك‌ استان‌ بوشهر در كشور، گام‌هاي‌ بلندي‌ در مسير توسعه‌ زيرساخت‌هاي‌ اين‌ استان‌ برداشته‌ شده‌ است‌ كه‌ عبارتند از:


  • شبكه‌ راه‌هاي‌ زميني‌ 


عمده‌ترين‌ شبكه‌ راه‌هاي‌ زميني‌ استان‌ عبارتند از:

  بوشهر ـ گناوه‌ ـ ديلم‌ ـ اهواز ـ تهران‌

  بوشهر ـ گناوه‌ ـ ديلم‌ ـ آبادان‌ ـ خرمشهر

  بوشهر ـ برازجان‌ ـ شيراز ـ آبادان‌

  بوشهر ـ كنگان‌ ـ لنگه‌ ـ بندرعباس‌


 به‌ منظور تسهيل‌ ارتباطات‌ زميني‌ استان‌ در حال‌ حاضر پروژه‌هاي‌ بزرگراه‌ جم‌ ـ فيروزآباد، بزرگراه‌ بوشهر ـ شيراز از محور برازجان‌ و جاده‌ اهرم‌ ـ فراشبند و بزرگراه‌ درون‌ استان‌ چغادك‌ ـ عسلويه‌ در حال‌ انجام‌ مي‌باشد.  • شبكه‌ راه‌آهن‌

مطالعات‌ اجراي‌ پروژه‌ راه‌آهن‌ شيراز ـ بوشهر به‌ پايان‌ رسيده‌ و براساس‌ برنامه‌هاي‌ ارائه‌ شده‌، اين‌ استان‌ از طريق‌ محور فيروزآباد ـ بوشهر به‌ شبكه‌ راه‌آهن‌ سراسري‌ ملحق‌ خواهد شد.


  •   فرودگاهها  


مهمترين‌ فرودگاههاي‌ استان‌ عبارتند:

  فرودگاه‌ بين‌المللي‌ بوشهر

  فرودگاه‌ بين‌المللي‌ خارك‌

  فرودگاه‌ بين‌المللي‌ پارس‌ در شرق‌ شهر عسلويه‌

 فرودگاه‌ بين‌المللي‌ خليج‌فارس‌ كه‌ جديد التاسيس‌ بوده‌ و با دارا بودن‌ امكانات‌ بسيار مطلوب‌ ناوبري‌ ترابري‌ با بهره‌گيري‌ از تاسيسات‌ و امكانات‌ رفاهي‌ و خدماتي‌ در سطح‌ بين‌المللي‌، در حال‌ بهره‌برداري‌ مي‌باشد.  •   بنادر

مهمترين‌ بنادر استان‌ شامل‌ بندر بوشهر، بندر گناوه‌، بندر ديلم‌، بندر ريگ‌، بندر خارك‌، بندر ديّر، بندر كنگان‌، بندر نخل‌ تقي‌، بندر عسلويه‌ و بندر عامري‌ مي‌باشد.

  بندر بوشهر با دارا بودن‌ 7 پست‌ اسكله‌ به‌ طول‌ بيش‌ از 1170 متر، ظرفيت‌ پذيرش‌ كشتي‌هاي‌ پانزده‌ هزار تني‌ و تخليه‌ و بارگيري‌ بيش‌ از 3 ميليون‌ تن‌ كالا در سال‌ را دارد. اين‌ بندر داراي‌ فضايي‌ بالغ‌ بر 37 هزار مترمربع‌ انبار سرپوشيده‌ مي‌باشد.

  اسكله‌ مسافرتي‌ والفجر نيز به‌ جابجايي‌ بار و مسافر ميان‌ اين‌ استان‌ و كشورهاي‌ حاشيه‌ خليج‌ فارس‌ مي‌پردازد.
 


  •   نيروگاهها

 نيروگاههاي‌ گازي‌ توليد برق‌ كنگان‌، بوشهر، خارك‌ و نيروگاه‌ اتمي‌ بوشهر كه‌ در صورت‌ بهره‌برداري‌ بيش‌ از هزار مگاوات‌ برق‌ در فاز اول‌ توليد و به‌ ظرفيت‌ توليد برق‌ كشور مي‌افزايد، توان‌ فعلي‌ و اصلي‌ توليد انرژي‌ استان‌ را شامل‌ مي‌گردد.  •  منابع‌ تأمين‌ آب‌

عمده‌ترين‌ منابع‌ تأمين‌ آب‌ شرب‌ استان‌، چشمة‌ ساسان‌ كازرون‌ است‌ كه‌ از طريق‌ 40 حلقه‌ چاه‌ قسمتي‌ از آب‌ مورد نياز منطقه‌ را تأمين‌ مي‌نمايد. همچنين‌ 6465 حلقه‌ چاه‌ عميق‌ و نيمه‌ عميق‌ به‌ همراه‌ 8 رودخانه‌ بزرگ‌ فصلي‌ و دائمي‌، بخشي‌ از مصارف‌ كشاورزي‌ منطقه‌ را پوشش‌ مي‌دهد.

 احداث‌ سد بزرگ‌ مخزني‌ چم‌شير بر روي‌ رودخانه‌ زهره‌ بالغ‌ بر 112 هزار هكتار اراضي‌ مستعد كشاورزي‌ را تحت‌ پوشش‌ آبياري‌ و احياء خود قرار داده‌ و سد بزرگ‌ رئيسعلي‌ دلواري‌ با حجم‌ 685 ميليون‌ مترمكعب‌ به‌ بهره‌برداري‌ رسيده‌ است‌. همچنين‌، آب‌گيري‌ كامل‌ سد كوثر نيز نياز استان‌ در زمينه‌ شرب‌، كشاورزي‌ و مصارف‌ صنعتي‌ را به‌ طول‌ كامل‌ مرتفع‌ مي‌نمايد.  •   واحدهاي‌ بزرگ‌ صنعتي‌ در استان‌ بوشهر

با توجه‌ به‌ ظرفيت‌هاي‌ مطلوب‌ و قابل‌ دسترس‌ بخش‌ نفت‌ و گاز، پالايشگاه‌ گاز جم‌، مجتمع‌ پتروشيمي‌ خارك‌، طرح‌هاي‌ عظيم‌ در دست‌ اجراي‌ پارس‌ جنوبي‌ و سرمايه‌گذاري‌هاي‌ فراوان‌ صورت‌ گرفته‌ در منطقه‌ ويژه‌ اقتصادي‌ انرژي‌ پارس‌، از سوي‌ ديگر استقرار بزرگترين‌ پايانه‌ نفتي‌ خاورميانه‌ در جزيره‌ خارك‌ و صدور بيش‌ از 95 درصد نفت‌ خام‌ كشور از اين‌ پايانه‌ از طريق‌ مجاورت‌ استان‌ با دريا و امكان‌ دستيابي‌ آسان‌ به‌ مواد اوليه‌، فرصت‌هاي‌ سرمايه‌گذاري‌ ممتازي‌ در زمينه‌ ايجاد صنايع‌ پايين‌ دستي‌ نفت‌ و گاز، صنايع‌ پتروشيمي‌ و صنايع‌ انرژي‌ در مقياس‌هاي‌ مختلف‌ در منطقه‌ امكان‌پذير گرديده‌ است‌ كه‌ روند مطلوب‌ اجرايي‌ و پيشرفتهاي‌ حاصله‌ در تاسيسات‌ و كارخانجات‌ فوق‌ به‌ عنوان‌ واحدهاي‌ بزرگ‌ صنعتي‌ در سطح‌ استان‌، رشد و شكوفايي‌، استقلال‌ و توسعه‌ استان‌ را سرعت‌ بيشتري‌ خواهد بخشيد.

واحدهاي بزرگ صنعتي در قالب صنايع دريايي ، صنايع معدني ، صنايع كاني غيرفلزي ، صنايع كشاورزي و تبديلي می باشند. وجود ميادين عظيم نفت و گاز استان باعث گرديده تا صنايع دريايي به عنوان يك امكان بالقوه در زمينه صنعت ساخت سكوها و ساز‌ه‌هاي دريايي مطرح گردد. سرمايه‌گذاري در اين صنعت مي‌تواند باعث فعال شدن و توسعه فعاليت‌هايي نظير قطعه‌سازي (ريخته‌گري و تراشكاري) توليد فولادهاي كشتي‌سازي ، توليد رزين و ساير صنايع مرتبط گردد. جزيرة صنعتي صدرا نيز به عنوان يك امكان بالفعل استان در زمينه ساخت و تعمير شناور ، ساخت سكو و سازه‌هاي دريايي مطرح بوده و در حال حاضر كارگاه‌ها و كارخانجات مختلفي از جمله كارخانه كشتي‌سازي و كارخانه سكوسازي در جزيره (صدرا) فعال مي‌باشد.

در حال حاضر چند واحد عمده فرآوري مواد معدني با ايجاد اسكله‌هاي اختصاصي در امر صادرات مصالح توليدي معدني فعاليت دارند.

بيش از 160 هزار تن ميگوي پرورشي در استان ، زمينه پرورش ميگو است ، امكان توليد 84 هزارتن ميگوي پرورشي در استان ، زمينه پرورش محصولات زراعي توليد گوجه‌فرنگي ، توليد خرماي كشور به ميزان 14 درصد سطح اراضي زيركشت كشور و توليد 120 هزار تن خرما در سال در شهرستان‌هاي دشتستان ، تنگستان و دشتي و امكان توليد فرآورده‌هاي متنوع از خرما شامل: شيره خرما ، قند مايع ، سركه و... از ديگر دستاوردهاي صنايع كشاورزي و صنايع تبديلي استان بوشهر است.  •   شهرك هاي صنعتي

با توجه به مزيت‌هاي نسبي استان در زمينه صادرات مواد معدني و از طرفي تقاضاي بالاي اين نوع محصولات در بازارهاي كشورهاي حوزه خليج‌فارس ، انجام سرمايه‌گذاري بيشتر در اين بخش و در زمينه ايجاد واحدهاي توليد سيمان، فرآوري آهك، آهك اسفنجي خشته، فرآورده‌هاي نمك، فرآوري سولفات استرانسيم، كائولن، نمك‌هاي فلدكروم، آجر و ماسه آهكي، مقرون به صرفه و اقتصادي است. در حال حاضر 10 شهرك صنعتي با مساحتي بالغ بر 1400 هكتار در استان بوشهر وجود دارد.


شهرك صنعتي مكاني است داراي حدود و مساحت معين براي استقرار مجموعه‌اي از واحدهاي صنعتي، پژوهشي و فن‌آوري، خدماتي و پشتيباني كه تمام يا پاره‌اي از امكانات زيربنايي و خدمات ضروري را با توجه به نوع صنعت و وسعت شهرك و تركيب فعاليت‌هاي آن در اختيار متقاضي واحدهاي مذكور قرار مي‌دهد.


وضعيت شهرك‌ها و نواحي صنعتي در سطح استان بوشهر به شكل زير است:

  شهرك صنعتي شماره 1 بوشهر در ناحيه صنعتي چغادك (بوشهر)

  شهرك صنعتي شماره 2 بوشهر در ناحيه صنعتي گزبلند (دشتستان)

  شهرك صنعتي برازجان در ناحيه صنعتي بنه‌گز (تنگستان)

    شهرك صنعتي ديلم در ناحيه صنعتي بويرات (ديلم)

    شهرك صنعتي بندر ريگ در ناحيه صنعتي عربي (دشتي)

    شهرك صنعتي خور موج ، دير ، كنگان و گناوه ، دلوار در ناحيه صنعتي لمبدان (دير)


  •   مراكز آموزش عالي و دانشگاهها

16 مركز آموزش عالي ، مراكز آموزش فني و حرفه‌اي و مؤسسات تحقيقاتي ، نقش مهمي در تأمين نيروي انساني متخصص موردنياز بخش‌هاي اقتصادي استان و مناطق همجوار ايفا مي‌كنند كه مهمترين آنها عبارتند از:


 
دانشگاه خليج‌فارس

  دانشگاه علوم پزشكي بوشهر

  دانشگاه آزاد اسلامي بوشهر

  دانشگاه آزاد اسلامي خارك

  دانشگاه پيام نور برازجان

  دانشگاه آزاد اسلامي خور موج

  دانشگاه آزاد اسلامي گناوه

  دانشگاه پيام نور بوشهر

  دانشگاه پيام نور گناوه

  دانشگاه پيام نور خور موج

  دانشگاه پيام نور كنگان

  دانشگاه آزاد اسلامي كنگان

  مركز مديريت آموزش و پرورش

  مركز آموزش كشتيراني

  دانشگاه جامع علمي كاربردي بوشهر

  مركز آموزش عالي شيلات  • بيمارستان ها

تعدادي از بيمارستانهايي كه در سطح استان مشغول خدمات‌رساني هستند عبارتند از:


 
بيمارستان فاطمة زهرا (س) بوشهر

  بيمارستان تأمين اجتماعي بوشهر

  بيمارستان سوانح سوختگي گناوه

  بيمارستان پايگاه هوايي بوشهر

  بيمارستان خور موج

  بيمارستان برازجان

  بيمارستان كنگان


وضعیت فعلی اقتصاد استان بوشهر

استان بوشهر به دلیل همجواری با خلیج فارس دارای موقعيت بسيار خاص و استراتژيكي در كشور مي باشد. در هر گوشه از استان، نعمات خداوندي بسيار، به وفور یافت می شود. اين استان با داشتن بيشترين مرز آبی با خليج فارس (حدود 712كيلومتر) زمينه استفاده از دريا را به هر نوع در خود داراست. وجود پالايشگاه گاز كنگان (جم)، با توليد روزانه بيش از 80 ميليون متر مكعب، جزيره خارگ عنوان بزرگترین پایانه صادرات نفت خاورمیانه و در كنار آن وجود مجتمع پتروشيمي خارگ با توليد روزانه بيش از 600 تن گوگرد و 5 تا 6 هزار تن انواع هيدرو كربونها، از دیگر قابلیتهای این استان می باشد. وجود ميدان گازي پارس جنوبی به عنوان بزرگترین مخزن یکپارچه گاز جهان، با 450 تریليون فوت مكعب، 8/6 % ذخائر گازي جهان و 33% كل ذخائر گازي ايران را به خود اختصاص داده که بهره برداري از اين ميدان، تحولي عظيم در صنعت گاز و پتروشيمي و صنایع جانبي، در كشور به وجود آورده و به همين علت، توجه همه جهانيان را به خود معطوف ساخته است. نيروگاه اتمي بوشهر نيز بعنوان يك پروژه مهم ملي محسوب گرديده كه اين مهم باعث مطرح شدن استان بوشهر در تمامي محافل اقتصادي، سياسي، اجتماعي و … در سطح جهان شده است.

علاوه بر آن استان بوشهر در زمينه هاي كشاورزي نيز فعال بوده و با دارا بودن بيش از 6 ميليون اصله نخل سالانه بیش از 130 هزار تن خرما تولید می کند. در زمينه توليد و پرورش ميگو نيز 60% كل ميگوي كشور در اين استان پرورش يافته كه از مرغوبترين انواع ميگو در جهان بشمار می رود و به اكثر كشورهاي جهان صادر مي شود. وجود صدها معدن طبيعي در این استان باعث شده كه توجه سرمایه گذاران را به بهره برداری از اين معادن خصوصا سيمان جلب كند. هم اكنون چندين پروژه كارخانه سيمان به دليل وجود مواد اوليه اين محصول دراستان در دست اجرا و يا در مرحله توليد قرار گرفته است. دسترسي آسان به دريا باعث شده ده ها بندر صيادي و تجاری كوچك و بزرگ در استان فعالانه در توسعه اقتصادي كشور نقش به سزائی داشته باشند.

 به همين دلیل است كه استان بوشهر، پایتخت اقتصادی ایران، نگین درخشان و افتخار جمهوری اسلامی ایران در توسعه اقتصادی و جذب سرمایه های خارجی است.

صنایع


 صنایع این استان نیز به دو بخش صنایع دستی و ماشینی تقسیم می‌شوند و مهمترین آن‌ها را صنایع کشتی و لنج سازی، توربافی، کوزه، سفال، گلیم و گبه و… تشکیل می‌دهد. به غیر از شرکت ملی صنایع دریایی و نیروگاه اتمی مالکیت صنایع استان عمدتاً به بخش خصوصی تعلق دارد.

بوشهر، پیش از بسیاری از شهرهای مهم ایران دارای صنایع جدیدی از قبیل یخ سازی و برق بوده‌است. مردم بوشهر از اولین ایرانیانی بودند که با مجله و روزنامه آشنا شدند. یکی از نخستین شهرهایی که کارخانه چاپ سنگی را وارد کرد، بوشهر بود؛ از همین رو در بوشهر روزنامه‌های زیادی همچون «مظفری»، «خلیج ایران» و «ندای جنوب» به چاپ و نشر می‌رسید.

هم اکنون استان بوشهر با توجّه به موقعیت استراتژیک خود و داشتن منابع و صنایع مختلفی نظیر نفت و گاز، به‌ویژه میدانهای گازی پارس جنوبی در عسلویه و کنگان و پارس شمالی در دیر، بردخون و شهرستان دشتی به عنوان بزرگ‌ترین منبع مستقل گازی در جهان و وجود پالایشگاه عظیم گاز در جم و نیز دارا بودن یکی از مهم‌ترین ترمینال‌های صادرات نفت خام جهان در جزیره خارگ و همچنین اجرای طرح‌های کلان صنعتی از قبیل نیروگاه اتمی بوشهر، کشتی سازی و مانند این‌ها، انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک، سیمای خود را به عنوان یکی از مناطق مهم صنعتی و اقتصادی جهان تغییر دهد.


طبیعت


 استان بوشهر از دو بخش جلگه‌ای حاشیه ساحلی غربی و کوهستانی نوار شرقی منتهی‌الیه زاگرس جنوبی است.

ارتفاعات استان بوشهر که ادامه زاگرس فارس می‌باشد گچ‌ترش (رشته کوه) نام دارد. در نواحی جنوبی ارتفاعات به دریا نزدیک می‌شوند و به ارتفاعات نوکند مشهورند. قلل درانگ – کلات بوریال مند و کجور در رشته کوه کار یا کارتنگ سواحل تنگستان قرار دارند. مهمترین کوه‌های استان شامل: کوه خورموج (با ارتفاع ۱۸۶۰ مرتفع‌ترین قله استان بوشهر) در شهرستان دشتی، کوه‌های گیسکان (۱۶۰۰متر) و بزپر یا پشت پر (۱۴۲۰متر) در شرق برازجان، کوه سیاه (۱۵۰۰متر) در دشت پلنگ، کوه درنگ (۱۲۲۳متر) در شهرستان دیر، گچور (۱۶۰۳متر) و بوریال (۷۳۰متر) در تنگستان و ارتفاعات بوشکان و پازنان است.

جلگه ساحلی استان در امتداد رود دالکی و دهانه رود حله دارای ۷۰ کیلومتر و در امتداد رود مند دارای ۱۲۰ کیلومتر عرض می‌باشد؛ و اغلب خاک منطقه شور و قلیایی است.

حوزه آبریز استان: رود مند که علاوه بر رودخانه‌های استان فارس، رودخانه‌های شور خورموج – دشت پلنگ – سنا – باغان در استان همه به آن سرازیر می‌شوند. رود حله که از به هم پیوستن رودخانه دالکی و شاپور تشکیل می‌شود، هر دو به خلیج فارس می‌ریزند. رودخانه‌های اهرم – دره آبداری و گپ و شور گناوه از رودخانه‌های فصلی استانند. نه چشمه آبگرم در پهنای استان قرار دارد.

چهار ناحیه طبیعی استان تحت حفاظت محیط زیست قرار دارند که شامل: منطقه حفاظت‌شده مند، منطقه حفاظت‌شده نای‌بند، منطقه حفاظت‌شده حله و پناهگاه حیات وحش کوه‌سیاه می‌باشد.

آب و هوای استان گرم و خشک و در نواحی ساحلی گرم و مرطوب است. حداکثر دمای مطلق آن ۵۲٫۵ درجه سانتیگراد و حداقل آن ۱- درجه و دمای متوسط سالانه استان ۲۵٫۷ درجه می‌باشد. میانگین بارش ۲۲۰ میلیمتر است. هوای آن ۷ ماه گرم – ۲ ماه معتدل تا سرد و ۳ماه معتدل تا گرم می‌باشد. چهارده باد محلی در این استان شناخته شده‌است. در زمستان ۱۳۹۵، با کاهش شدید دمای هوا در سطح استان بوشهر که گفته می‌شود به دلیل حرکت رودخانهٔ اتمسفری عظیمی از رطوبت و بخار اب از سمت خلیج گینه در شرق اقیانوس اطلس به سمت ایران بوده است، برف شهرستان‌های جم، دشتی، تنگستان و دشتستان در استان را فرا گرفت.

کشاورزی


از نظر کشاورزی درختی این استان در تولید خرما یکی از استانهای مهم کشور می‌باشد و مهمترین مرکز کشت گوجه فرنگی خارج از فصل است. همچنین از باغ‌های محدود و کوچک مرکبات نیز به طور پراکنده برخوردار است. شهرستان دشتستان و تنگستان از لحاظ تولید سالانه خرما و مرکبات مقام اول و دوم را در استان کسب کرده‌اند. میزان تولید خرما در حدود هشتاد هزار تن و میزان تولید مرکبات حدود ده هزار تن است.

مهم‌ترین محصولات زراعی آنرا گندم و جو آبی و دیم، تنباکو، پیاز، کنجد، سبزی، صیفی و نباتات علوفه‌ای تشکیل می‌دهد.

صید ماهی و میگو یکی از مهمترین فعالیتهای اقتصادی مردم این استان را تشکیل می‌دهد.

پرورش بز و گوسفند و گاو و شتر و طیور در استان رونق نسبی دارد.

استان بوشهر به دلیل اقلیمی یکی از مراکز مهم پرورش شتر در ایران می‌باشد و حدود ۳۰۰۰نفر شتر در آن ثبت شده است که در اغلب نواحی آن وجود داشته و به صورت سنتی نگهداری می‌شود. همه شترهای استان بوشهر از نوع یک کوهانه هستند و چهار نژاد دشتی (ذبه)، ترکی، عربی و نژادهای آمیخته در استان وجود دارد. نژاد دشتی از مهمترین نژادهای شتر استان و از بهترین نژادهای پشمی کشور است که از پشم آن عباهایی بافته می‌شود که در داخل کشور و کشورهای حاشیه خلیج فارس از مقبولیت بالایی برخوردار است. صنعت عبابافی در استان بوشهر یکی از صنایع وابسته به شتر بوده است و هم اکنون تعداد محدودی کارگاه در روستای کردوان شهرستان دشتی به امر تولید پارچه عبا مشغولند.آب و هوای استاناستان بوشهر در مجموع دارای اقلیمی گرم است که در بخش‌های ساحلی به صورت گرم و مرطوب و در بخش‌های داخلی استان به صورت گرم و خشک می‌باشد. استان بوشهر از استان های کم باران کشور است و مهمترین سیستم‌های موثر بر آن در فصل زمستان کم فشارهای مدیترانه‌ای و سودانی است و پرفشارهای شمالی، شمال غربی و سایر مراکز پرفشار نیز در طول فصل‌های سرد سال به گونه‌ای تعدیل یافته بر این استان تاثیر می‌گذارند.

در فصول گرم سال، کم فشار حرارتی مستقر بر روی صحرای عربستان، آفریقا و کویر ایران بر استان بوشهر تاثیر گذاشته و موجب افزایش دمای آن می‌شوند. در ماه های گرم سال، به ویژه در تابستان مرکز کم فشار هند یا مونسون نیز بصورت محدود و مقطعی بر استان بوشهر تاثیر می‌گذارد.

در فصل زمستان سیکلون‌های مدیترانه‌ای در مسیر حرکت خود در فلات ایران، استان بوشهر را نیز تحت پوشش قرار داده و بارندگی های کم و بیش ملایم و مداومی را در آن بوجود می‌آورند.جاذبه های گردشگری استان بوشهر را از اینجا بخوانید.