مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر از افتتاح  ۸۵ پروژه گازرسانی در استان همزمان با سی و نهمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با مجموع اعتبار بالغ بر ۶۷ میلیارد تومان  خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان بوشهر، مهندس غلامعباس حسینی در نشست بررسی طرح های این شرکت همزمان با دهه مبارک فجر، اظهار داشت: با اجرای پروژه‌های مذکور گام مهمی در راستای افزایش رفاه و رضایتمندی مردم از طریق برخورداری هرچه بیشتر ایشان از نعمت گاز ، گسترش زیرساخت های اساسی در نقاط محروم و دورافتاده و شکوفایی و رونق استان برداشته می شود.

افتتاح و آغاز بکار طرح های گازرسانی شهری

مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر در ادامه بیان داشت: همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی ، فاز نخست اجرای خطوط انتقال شهرهای کلمه ، تنگ ارم و بوشکان به طول۲۵ کیلومتر و نیزشبکه گاز شهر بوشکان به طول بیش از ۲۲ کیلومتر با اعتباری قریب به ۹ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.

مهندس حسینی عنوان نمود : با گازرسانی به شهر بوشکان ، تعداد شهرهای گازدار استان به ۳۴ شهر و ضریب نفوذ گاز شهری نیز به ۹۸ درصد افزایش می یابد.

عملیات گازرسانی به ۶۵ روستای استان

وی در ادامه به دیگر پروژه‌های قابل افتتاح  در دهه فجر اشاره و خاطرنشان ساخت: عملیات گازرسانی به ۶۵ روستای استان  با اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد تومان همزمان با این ایام به بهره برداری می‌رسدکه این روستاها در شهرستان های دشتستان ، بوشهر ، دشتی، بوشهر، تنگستان ، جم ، گناوه و دیلم می باشند.

حسینی در ادامه با بیان اینکه با افتتاح طرح های فوق، زمینه بهره مندی قریب به ۷۰۰۰ خانوار روستایی از نعمت گاز فراهم می گردد، تصریح نمود: همه تلاش خود را جهت توسعه گازرسانی در نقاط مختلف استان بویژه روستاها به کار گرفته ایم.

ایشان اضافه نمود : به منظور گازرسانی به روستاهای یادشده که از محل اعتبارات بند “ق” تبصره ۲ قانون بودجه

هزینه گردیده ، قریب به ۳۴۱ کیلومتر شبکه اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر با اشاره به اینکه تا کنون ۲۴۵ روستای استان گازدار شده اند، از توجه ویژه دولت تدبیر و امید جهت تسریع در گازرسانی به روستاها و مناطق محروم قدردانی نموده و بیان داشت: بی‌شک توسعه گازرسانی در روستاها می‌تواند فرآیند خلق زیرساخت‌های موردنیاز در مناطق روستایی را تسریع و تسهیل کرده و درعین‌حال به ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش فقر یاری رساند، همچنین تحقق این امر علاوه بر بهبود اوضاع اقتصادی روستاها و ساکنین آنها، می‌تواند در میان‌مدت به اهداف جانبی دیگری منجر شود که از آن جمله می‌توان به توسعه‌ صنایع روستایی، توسعه‌ گردشگری، رفاه عمومی و … اشاره کرد.

گازرسانی به ۱۶ پروژه صنعتی

وی در خصوص طرح‌های گازرسانی قابل افتتاح در بخش صنایع نیز بیان داشت: همزمان با ایام مبارک دهه فجر، ۱۶ پروژه صنعتی در استان بوشهر با اعتبار قریب به ۳۰ میلیارد تومان گازدار می‌شوند.

ایشان در ارتباط با جزییات این طرح ها نیز بیان داشت: گازرسانی به دو مجتمع پتروشیمی ، ۱۰ واحد مرغداری ، یک کارخانه عظیم تولید سیمان در استان ، یک مرکز درمانی در شهر بوشهر و … از جمله طرح های قابل افتتاح در بخش صنعتی می باشند.

گازرسانی به بزرگترین پتروشیمی تولید متانول خاورمیانه

مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر همچنین بیان داشت:  گازرسانی به پتروشیمی متانول کاوه در شهرستان دیر  بعنوان بزرگترین پتروشیمی تولید متانول خاورمیانه با ظرفیت تولید روزانه ۷۰۰۰ تن متانول همزمان با ایام دهه فجر به بهره برداری می رسد.

ایشان در ادامه اجرای این طرح  را  یکی از عظیم ترین و مهم ترین طرح های گازرسانی شرکت گاز استان بوشهر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ، تکمیل زنجیره ارزش ، اشتغال پایدار ، جایگزینی سوخت و تکمیل زیرساخت های استان در بخش گازرسانی به صنایع عنوان نمود و افزود :جهت گازدارشدن پتروشیمی متانول کاوه ، ۱۷ کیلومتر خط انتقال ۲۴ اینچ بهمراه۱ یک ایستگاه تقلیل فشار به ظرفیت ۴۰۰۰۰۰ مترمکعب بر ساعت اجرا گردیده است.

ایشان هزینه اختصاص یافته جهت اجرای این طرح را ۲۳ میلیارد تومان عنوان نموده و افزود : پتروشیمی متانول کاوه ، ظرفیت ایجاد ۱۲۰۰ شغل بطور مستقیم را برای جوانان بومی استان فراهم نموده و با گازرسانی به آن ، سوخت و خوراک مورد نیاز دو واحد صنعتی دیگر شامل پتروشیمی های سیراف انرژی و فاتح کیمیا صنعت نیز تامین می گردد.

مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر همچنین بیان داشت: بهره‌برداری از گازرسانی به کارخانه سیمان مند دشتی با اجرای ۲۰کیلومتر خط انتقال به طول ۸ اینچ و نصب یک ایستگاه تقلیل فشار به ظرفیت ۲۰۰۰۰مترمکعب در ساعت با اعتبار ۶ میلیارد تومان، از جمله دیگر طرح های مهم قابل افتتاح در دهه فجر انقلاب اسلامی می باشد.

ایشلن ادامه داد : شرکت گاز استان بوشهر یکی از شرکت های گاز استانی پیشرو در زمینه گازرسانی به صنایع می باشدکه با ۱۳ میلیارد متر مکعب فروش گاز سالانه و اختصاص بیش از ۹۹ درصد از این میزان فروش به صنایع استان ، در جایگاه دوم کشور در زمینه گازرسانی به صنایع قرار دارد.

 

مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر در انتها تصریح نمود : امروزه نقش صنعت گاز در تامین انرژی مورد نیاز مردم ، تامین خوراک پتروشیمی ها ، تامین درآمدهای ارزی و ریالی و … منحصر بفرد و حیاتی می باشد ، از سوی دیگر فراهم نمودن زیر ساخت های انرژی در بخش های صنعتی ، زمینه ساز کاهش آلودگی هوا و افزایش کمی و کیفی محصولات صنعتی است که این امر با ایجاد ارزش افزوده موجب رونق اقتصادی و اشتغال پایدار در کشور خواهد شد.