خدا را شاکریم که در روز امام جواد (علیه السلام) شاهد افتتاح پروژه‌های عظیم صنعت نفت و گاز در پایتخت و قطب انرژی کشور در سطح ملی و استانی هستیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سعید مؤمنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در آیین افتتاح پروژه‌های عظیم پارس جنوبی همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید واحد بودارکننده گاز طبیعی (مرکاپتان) و خط انتقال اتان از سایت دو به سایت یک پارس جنوبی که به صورت ویدئوکنفرانس از جزیره شیف استان بوشهر با دکتر حسن روحانی، ریاست‌جمهوری و برخی از مقامات کشوری و لشکری که در شهر کنگان حضور داشتند، با بیان این مطلب، اظهار داشت: از شروع فعالیت‌های شرکت ملی گاز ایران تا سال ۹۲ و شروع دولت تدبیر و امید، ۱۴ هزار و ۲۰۰   روستا گازرسانی شده بود و این در حالی است که از شروع دولت یازدهم و عمدتاً از سال ۹۳ با حمایت‌های مهندس زنگنه، وزیر نفت تاکنون، ۱۴ هزار و ۶۰۰ روستا از نعمت گاز بهره‌مند شدند.

وی ادامه داد: امروز به برکت تلاش و کوشش رادمردان صنعت نفت و افزایش تولید گاز طبیعی، شاهدیم که ۲۸ هزار و ۸۰۰ روستا در کشور و ۱۱۴۲ شهر از نعمت گاز بهره مند شده و طی این ۵ سال، معادل ۵۰ سال کار گازرسانی در کشور صورت گرفته است .

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در ادامه اظهار داشت: در استان بوشهر نیز ۵/۹۹ درصد خانوار شهری و ۹۶ درصد خانوار روستایی تحت پوشش گازرسانی هستند.

به گفته مؤمنی، پروژه‌هایی که امروز و در حضور جنابعالی (ریاست‌جمهوری) به بهره‌برداری می‌رسد، شامل ۳۹ پروژه طرح گازرسانی به واحدهای صنعتی و ۱۱ پروژه روستایی است که یکی از روستاهای آن جزیره شیف است که با توجه به جزیره بودن آن، ۲۵۰۰ متر از خط تغذیه آن از زیر بستر دریا عبور کرده و در واقع، نخستین پروژه‌ای است که در سطح شرکت‌های گاز استانی، توسط گاز استان بوشهر اجرا شده است.

وی تصریح کرد: بر این اساس، مجموعاً ۱۷۰۶ خانوار در این روستا از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد، ضمن آن که علاوه بر گازرسانی به جزیره شیف در استان بوشهر، طرح گازرسانی به کمپ صدف و مروارید نیروگاه اتمی بوشهر نیز به بهره‌برداری خواهد رسید و در مجموع، ۱۸۰۰ خانوار از نعمت گاز بهره مند می شوند.

مؤمنی در پایان ضمن عرض تبریک به مناسبت افتتاح فازهای مختلف پارس جنوبی و مخصوصاً بهره‌برداری از ماده بودارکننده که تولید آن، کشور را از ورود این ماده به داخل، بعد از ۵۰ سال بی نیاز کرد، مجموع اعتبار برای پروژه‌های مذکور را ۱۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

در ادامه، دکتر حسن روحانی، ریاست جمهوری ضمن تشکر از همه تلاشگران عرصه نفت و گاز، اظهار داشت: با تشکر ویژه از تلاش‌های شرکت ملی گاز ایران در تمام زمینه‌ها، لازم است بار دیگر این مساله را که آقای مؤمنی تأکید مجدد کردند متذکر شوم که به نظر من، گازرسانی در این سطح به شهرها و روستاها با وجود تمام مشکلات، یکی از خدمات ارزشمند شرکت گاز و وزارت نفت در طول ۵ سال گذشته است .

وی ادامه داد: توجه بفرمایید! کل روستاهایی که در ۵۰ و ۶۰ سال گذشته گازدار شده تا پایان دولت یازدهم، ۱۴۲۰۰ روستا بوده در حالی که در این ۵ سال، ۱۴۶۰۰ روستا گازرسانی شده که این امر بدین مفهوم است که طی این مدت، بیش از ۵۰ سال گذشته به روستاها گازرسانی شده است.

دکتر روحانی با بیان این که یکی از افتخاراتی که من همیشه روی آن تأکید می‌کنم، مسئله گازرسانی به شهرها و به ویژه روستاها است که کار بسیار مهم و بزرگی است که انجام شده، گفت: این اقدام هم برای محیط زیست، هم برای رفاه و آسایش مردم به ویژه در فصل زمستان بسیار حائز اهمیت است؛کاری بس ارزشمند و مهم و الآن هم بسیار خوشحال هستم که ۵۰ طرح گازرسانی اعم از روستاها و واحدهای صنعتی و طرح گازرسانی به جزیره شیف امشب (۲۶ اسفندماه) افتتاح می‌شود.

بنا بر این گزارش، به دستور ریاست جمهوری و با نام و یاد خدا، طرح گازرسانی به جزیره شیف در استان بوشهر، طرح گازرسانی به کمپ صدف و مروارید نیروگاه اتمی بوشهر از طریق ویدئوکنفرانس و توسط مهندس مؤمنی افتتاح شد.