تا سال ۱۳۸۵ هیچ نقطه ای از استان بوشهر شبکه گازرسانی نداشت و با وجود منابع عظیم ذخایر گازی، مردم این استان برای تامین سوخت خانگی خود با هزاران سختی و هزینه از سلیندر استفاده می کردند.

به گزارش ایرنا، حکایت تامین سیلندرهای گاز در استان بوشهر نیز بویژه در زمستان برای خود داستانی داشت و مردم به دلیل کمبود سیلندر ساعت ها و روزها در نوبت می ایستادند و گاهی نیز مشکلاتی پیش می آمد.
مردم بوشهر سال ها متقاضی ایجاد شبکه گاز رسانی بودند اما با استدلال های فاقد توجیه برخی مسئولان، عملیاتی شدن و تحقق گازرسانی به استان بوشهر بیش از ۲ دهه به تاخیر افتاد تا اینکه سرانجام با موافقت دولت وقت مطالعات آن انجام و نخستین شعله گاز در سال ۱۳۸۵ در میدان شهید مطهری بوشهر روشن شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر گفت: مهمترین خدمات زیرساختی انقلاب اسلامی در استان بوشهر گازرسانی با ضریب نفوذ ۹۹ درصدی در شهرها و ۹۵ درصدی مناطق روستایی است.

مسلم رحمانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در زمان حاضر از مجموع ۳۷ شهر استان بوشهر به ۳۶ شهر و از ۴۰۷ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت براساس مصوبه وزارت نفت و شورای اقتصاد تاکنون به ۳۹۷ روستای استان گازرسانی شده است.

رحمانی اظهارداشت: در زمان حاضر ۱۹۸ هزار انشعاب در استان بوشهر نصب و۱۷۷ هزارمشترک از گاز استفاده می کنند که با وجود آلودگی کمتر گاز نسبت به نفت و ایمنی و استمرار موجود در گازرسانی هنوز دراستان ظرفیت خالی اشتراک وجود دارد.

وی اضافه کرد: در سه سال گذشته شاهد تحولی عظیم در روند گازرسانی به مناطق روستایی بوده ایم و تحقق این مهم تاثیر بسزایی در توسعه زیرساخت ها و رونق و آبادانی هرچه بیشتر این مناطق داشته است.

رحمانی اظهارداشت: تاکنون ۶هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه گذاری، ۴۰۰ کیلومتر خط تغذیه و انتقال درشهرها و روستاهای استان بوشهر انجام شده است و براین اساس تا نیمه سال آینده توسعه فراگیر براساس قوانین و مقرارات در استان بوشهر به پایان می رسد.

وی یادآور شد: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۵۰ طرح گازرسانی شامل ۱۱ طرح گازرسانی به روستاها و ۳۹ طرح گازرسانی به واحدهای صنعتی بهره برداری می شود.

رحمانی اضافه کرد: برای اجرای این پروژه ها ۱۷۷ میلیارد ریال اعتبار هزینه می شود و با اجرای این طرح ها ضریب نفوذ گاز روستایی به ۹۶ درصد ارتقا و تعداد واحدهای صنعتی برخوردار از گاز به ۳۳۱ واحد صنعتی می رسد.
وی یادآور شد: سهم بوشهری ها در برخورداری از لوله کشی گاز به عنوان سوخت پاک هر چند دیرهنگام بود اما شتاب در اجرای طرح های گاز رسانی به مناطق شهری و روستایی مطالبه دیرینه مردم را محقق کرده است.